October 31, 2013

Η δράση της ημέρας...(part two)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας...

Washington Wizards-Detroit Pistons 102-113:Το Detroit επέστρεψε!!Με μια πειστική εμφάνιση,οι Pistons κατέβαλαν την αντίσταση των Wizards στο "Παλάτι" και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αγωνιστική περίοδο!Σε ένα χορταστικό παιχνίδι,το Detroit,αν και αγωνίστηκε στην ουσία με μόλις 8 παίκτες,κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση,κατάφερε να "κλειδώσει" τους ψηλούς της Washington και πήρε στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα!Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Monroe (24 pts,16 rebs),Smith (19 pts) και Bynum(19),ενώ στην επιστροφή του στην ομάδα το Billups πρόσθεσ 16 πόντους!Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Arize με 28(6) και ο Beal με 17,ενώ κακός ήταν ο John Wall που παρά τους 20 πόντους και τις 11 ασιστ του,είχε 4 λάθη και μόλις 8/21 εντός πεδιάς!

Atlanta Hawks-Dallas Mavericks 109-118:Τρομερό ντεμπούτο με τη φανέλα των Mavericks έκανε χθες το βράδυ ο Monta Ellis...Ο 28 πρώην guard των Bucks "φόρτωσε" το καλάθι της Atlanta με 32 πόντους σουτάροντας με πολύ καλό ποσοστό,ενώ είχε ακόμα και 8 ασιστ!Στα αρνητικά,τα 7 λάθη του!Εξαιρετικοί ήταν επίσης και οι Nowitzki και Carter με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα!Για τους φιλοξενούμενους Hawks που έδειξαν αποδυναμωμένοι ξεχώρισαν οι Teague και Millsap με 24 και 20 πόντους!Ικανοποιητικό ντεμπούτο έκανε και ο Γερμανός rookie Dennis Schroder που σημείωσε 5 πόντους και μοίρασε 5 assists!

Memphis Grizzlies-San Antonia Spurs 94-101:Το "δικό" μας Memphis δεν τα κατάφερε χθες κόντρα στους περσινούς φιναλίστ Spurs...Τα σπιρούνια μπήκαν με το δεξί στη σεζόν,έχοντας 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!Ο Tony Parker με 13 πόντους και 9 assists οδήγησε τους Spurs στη νίκη και ακολούθησαν οι Leonard και Diaw με 14 πόντους έκαστος!Για τους ηττημένουνς Grizzlies,ξεχώρισαν οι Allen και Gasol χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να αντιστρέψουν την κατάσταση!Ο Νίκος Καλάθης αγωνίστηκε μόλις για 5 λεπτά,πετυχαίνοντας 2 πόντους,ενώ ο Κώστας Κουφός για 14 λεπτά σημειώνοντας 7 πόντους!

Oklahoma City Thunder-Utah Jazz 101-98:Πρεμιέρα και για τους Thunder χθες το βράδυ,με την ομάδα της Oklahoma να μην εντυπωσιάζει με την παρουσία της,να καταφέρνει ωστόσο να παίρνει τη νίκη παρά την αντεπίθεση της Utah στην τελευταία περίοδο!Ασταμάτητος ο Kevin Durant,που με την απουσία του Russel Westbrook έχει αυξημένες υποχρεώσεις ...στο αντίπαλο καλάθι και έδειξε πως είναι παραπάνω από έτοιμος για να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων,σταματώντας χθες στους 42 πόντους (22-24 βολές)!Για την Utah που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι από την πολύ κακή 2η περίοδο,ξεχώρισε ο νεαρός A.Burks με 24 πόντους!

Portland TrailBlazzers-Phoenix Suns 91-104:Ανανεωμένοι και ...επικίνδυνοι έδειξαν οι νέοι Suns,μετά την ανανέωση που έγινε στην ομάδα το καλοκαίρι!Σε ένα καλό παιχνίδι στο Us Airwais Center,οι Suns επικράτησαν σχετικά εύκολα των μονοδιάστατων Blazzers,παίρνοντας την πρώτη τους νίκη για τη φετινή περίοδο!Με πρωτεργάτες τους Bledsoe και Dragic που χώρεσαν μαζί στην ίδια πεντάδα,να σκοράρουμ 22 και 26 πόντους αντίστοιχα και τους Tucker και Plumlee να ακολουθούν με 18,η ομάδα του Phoenix δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Blazzers που είχα χαρακτηριστικά μόνο 2 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!Damian Lillard,με κεκτημένη ταχύτητα από την περασμένη σεζόν πέτυχε 32 πόντους(6),ενώ ακολούθησε ο LaMarcus Aldrigde με 28!

Indiana Pacers-New Orleans Pelicans 95-90:Το νέο franchise name δεν συνοδεύτηκε με νίκη για τους πρώην Hornets που γνώρισαν την ήττα στην Νέα Ορλεάνη από τους Pacers...Παρά το εκρηκτικό τους ξεκινημα (14-24 επιμέρους σκορ στην 1η περίοδο) οι Pelicans δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό,και οι Pacers με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να κάνουν το 2/2 χωρίς όμως πάλι να εντυπωσιάσουν!Πρωταγωνιστής για την Indiana ήταν ο Paul George που σκόραρε 32(4) πόντους,ενώ θετικός ήταν και ο George Hill με 19!Για τους Pelicans,στο ντεμπούτο των Evans και Holiday,κορυφαίοι ήταν οι Davies (20 pts,12 rebs),Gordon (25 pts) και Holiday (24pts),ενώ μόλις στους 4 έμεινε ο Tyreke Evans!

Sacramento Kings-Denver Nuggets 88-90:Σε ντέρμπυ εξελίχθηκε το παιχνίδι χθες το βράδυ στο Sacramento με τους γηπεδούχους Kings να είναι αυτοί που χαμογέλασαν τελευταία και μπήκαν με το δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο!Το παιχνίδι ήταν κλειστό,με τους Nuggets ωστόσο να μην μπορούν να βρουν τρόπο να περιορίσουν τον εξαιρετικό DeMarcus Cousins που τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους και 14 rebounds!Θετικός ήταν επίσης στο ντεμπούτο του με την φανέλα των Kings και ο Greivis Vasquez που σημείωσε 17 πόντους,ενώ από τον πάγκο ήρθε ο Isaih Thomas που πρόσθεσε 16!Για τους ηττημένους Nuggets,ξεχώρισε ο Ty Lawson με 20 πόντους!

Los Angeles Lakers-Golden State Warriors 94-125:Στο τελευταίο και ίσως πιο θεαματικό παιχνίδι της ημέρας οι Warriors μπήκαν δυναμικά στη σεζόν συνθλιβοντας τους Lakers με 94-125..Φυσικά το μέγεθος της διαφοράς δηλώνει την εικόνα του αγώνα με τους Lakers να καταρρέουν στο δεύτερο ημίχρονο,να χάνουν την επαφή με το σκόρ και φυσιολογικά να ηττώνται από τους ανώτερους Warriors,παρ'όλο που είχαν 7 παίκτες με διψήδιο αριθμό πόντων!Και ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι 7 μαζί,το κατάφερε μόνος του ο Klay Thompson που κάνοντας το ματς της καριέρας του πετυχαίνοντας 38(5) πόντους,σκόρπισα στους 5 ανέμουν την ομάδα του LA!Εξαιρετικός ήταν και ο David Lee που πρόσθεσε 24,ενώ στα χαμηλά έμεινε ο Stephen Curry με μόλις 10 πόντους και 6 ασίστς!