November 21, 2013

Πανδαισία...(Ανατολή μέρος 2ο)

Στα υπόλοιπα μάτς της χθεσινής ημέρας...

Toronto Raptors-Philadelphia 76ers 108-98:Eύκολη επικράτηση για τους Raptors μέσα στην Philly...Σε πολύ κακή βραδιά βρέθηκαν οι 76ers,με μοναδική εξαίρεση τον Spencer Hawes που κυριολεκτικά προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι!Ασύνδετοι οι γηπεδούχοι,βραχυκύκλωσαν ουκ ολίγες φορές επιθετικά και περίμεναν τα μακρυνά σουτ στο τέλος της επίθεσης για να σκοράρουν!Μηδενική η παρουσία της Φιλαδέλφεια μέσα στην ρακέτα,γεγονός που οφείλεται και στην απουσία του Young!Αντιθέτως,οι φιλεξονούμενοι Raptors ήταν συνεπείς και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με ηγέτη τον εξαιρετικό DeRozan δεν δυσκολεύτηκαν να φύγουν με το ρόζ φύλλο αγώνα!Ο σταρ του Toronto τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους,ενώ σημαντικά καλάθια πέτυχε και ο Ross που σημείωσε 17 πόντους!Για τους ηττημένους ο ...ηρωικός Hawes είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Washington Wizards-Cleveland Cavaliers :Πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το τελικό σκόρ πήραν τη νίκη οι Wizards στο Quicken Loans Arena υποχρεώνοντας τους Cavaliers στην 8η ήττα τους σε 12 αγώνες!Έντονος προβληματισμός και απογοήτευση επικρατεί στο στρατόπεδο των Cavs με την εικνό της ομάδας κυρίως στην άμυνα να είναι αυτή που προβληματίζει τον τεχνικό Brown!Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες με αρκετές ομοιότητες ως προς το ρόστερ,οι Wizards έχτισαν από την δεύτερη κιόλας περίοδο διαφορά που ξεπερνούσε τους 15 πόντους,με τον Jack να είναι η μοναδική απειλή για την άμυνά τους!Στο δεύτερο μέρος ο Kyrie Irving αφυπνίστηκε ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφευχθεί η ήττα!Irving και Varejaο με 28 και 14 ήταν οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους,ενώ για τους πολύ καλά δουλεμένους Wizards,ξεχώρισαν οι Beal και Nene με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα!

Indiana Pacers-New York Knicks 106-93:Στο ντέρμπυ της ημέρας (κυρίως λόγω ονομάτων,καθώς οι πορείες των ομάδων είναι εκ διαμέτρου αντίθετες),οι Knicks,που παρατάχθηκαν ξανά χωρίς τους Felton και Chandler,μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 13-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά,αναγκάζοντας τον coach Vogel να καλέσει time-out!Από εκεί και πέρα τα πράγματα άλλαξαν και οι Pacers με ένα δικό τους σερί 11-2 επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι!Στο ίδιο μοτίβο πήγαμε μέχρι το ημίχρονο με επιμέρους σκορ 37-42 υπέρ των Knicks,με τους Anthony και Shumpert να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα,ενώ αντίθετα οι Hibbert και George είχαν μέτρια απόδοση!Η απόδοση του τελευταίου ανέβηκε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο,κυρίως στην άμυνα,με αποτέλεσμα η Indiana να παίρνει και το πρώτο της προβάδισμα στο 5ο λεπτό της 3ης περιόδους με 48-47!Με 4ο φάουλ αποχώρισε ο Carmelo 5 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου,ωστόσο με τον Hibbert να αγνοείται και τον George να μην σκοράρει ούτε από τη γραμμή οι Pacers δεν είχαν και πολλές ελπίδες και έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντως πίσω στο σκορ!Στην 4η περίοδο το παιχνίδι ...ξέφυγε και έγινε διαγωνισμός αντοχής και τριπόντων με τους Hill και George να κρατάνε την Indiana σταθερά μπροστά με 1-2 πόντους και τους Udrih και Smith να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με τρίποντες βόμβες!Ποιος χαμογέλασε στο τέλος?Κανείς...2/2 βολές ο melo 9" πριν τη λήξη,ωστόσο ο Shumpert έκανε το φάουλ σε προσπάθεια 3 πόντων του George και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!Εκεί οι Pacers,με την ψυχολογία πλέον να έχει αλλάξει στρατόπεδο,επικράτησαν ολοκληρωτικά και απέδρασαν από το Madison Square Garden με τη νίκη!George με 35 ο κορυφαίος των νικητών,ενώ Carmelo με 30 και Udrih με 19 ήταν οι κορυφαίοι για τους Knicks που ούτε τώρα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και παραμένουν προτελευταίοι!