November 10, 2013

San Antonio Spurs @ New York Knicks 120 - 89

Κυριολεκτικά στο ρελαντί οι Spurs δώσανε παράσταση 30άρας στο MSG στην Νέα Υόρκη με τους Knicks να δείχνουν το χειρότερο πρόσωπο τους για το 2013. Αστοχία, εκνευρισμός, φάουλ ήταν αρκετά για να δούμε ένα άσχημο παιχνίδι από τους NYK. Ευστοχία, ποιότητα και ωραίο μπάσκετ είναι αυτά που είδαμε από τους Spurs.
Οι spurs ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό 10-0 για να κλείσουν το 12λεπτο με 35-17. Στο δεύτερο 12λεπτο η διαφορά πήγε στους 24 με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ  61-45 με 62% εντός πεδιάς. Στην τρίτη περίοδο δεν είδαμε κάτι άλλο, παρά τους Spurs να τρέχουν και οι Knicks να μην ξέρουν την να κάνουν. Την ίδια ώρα ο Amare συνέχιζε να μην βρίσκει στόχο και φυσικά δεν έχει βρει ρυθμό ακόμα. Έτσι η περίοδος έκλεισε 90-60. Η συνέχει είχε μορφή τυπικής διαδικασίας με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 37 πόντους. Το ματς τελικά τελείωσε 89-120.

Ο Αγώνας

Spurs: Για πρώτη φορά φέτος ο Πόποβιτς ξεκίνησε το ματς με τον Μπελινέλι(25 λεπτά, 9 πόντους, 4 rebound, 4 assist, 1 steal) αντί του Leonard που ήρθε από τον πάγκο για να βάλει 18 πόντους, 4renound, 1 steal, 1 block. O Danny Green έκανε ρεκόρ καριέρας με 10 rebound ενώ έβαλε 24 πόντους με 6/9 τρίποντα. Ο Duncan 11 πόντους(9/11 βολές).

Knicks: Από την πλευρά των Knicks ντεμπούτο για φέτος ο Jr Smith ο οποίος συνέχισε από εκεί που τελείωσε πέρυσι, στην Postseason. Τελείωσε με 1/9 σουτ και 4 λάθη. Το ίδio και ο Amare ο οποίος έφτασε σε σημείο να τον χιουγάρουν οι οπαδοί στο MSG.